Simicska szánkózik, a rendszer mégis recseg - ropog. A múlt héten jelentette be Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője mezőkövesdi sajtótájékoztatóján, hogy a budapesti képviselőik javaslatára úgy döntöttek egy új, nagy fővárosi kórház felépítését javasolják a kormánynak. A pesterzsébeti FIDESZ-frakció azonban beintett Rogánnak: a polgármesterrel közösen kialakított határozati javaslatuk alapján arra kérik a kormányt, hogy vizsgálja felül az új, nagy fővárosi kórház tervét, s a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház kibővítésére, korszerűsítésére és fejlesztésére fordítsa a rendelkezésre álló plusz forrásokat.
A múlt héten a FIDESZ-KDNP frakció felkérte és felhatalmazta a kormányt arra, hogy az "új kórház"-hoz szükséges anyagi forrásokat európai uniós pénzek felhasználásával is teremtse elő, döntsön az új intézmény helyszínéről és felépítésének ütemezéséről. Az új, egyfajta egészségügyi központként működő kórház felépítése akár több tízmilliárd forintos beruházás is lehet. Ma pedig a pesterzsébeti FIDESZ-frakció felkérte a polgármestert, hogy egyeztessen a Jahn Ferenc Dél-pesti kórház körzetében található önkormányzatok, kerületek polgármestereivel, hogy közösen lépjenek fel, és az elterelésből bedobott „új kórház” helyett a régióét mentsék meg.
Jelentős erőket megmozgatható kezdeményezésről van szó. Az 1980-ban megnyílt, csaknem félmillió lakos egészségügyi ellátásáért felelős intézmény 1263 ágyán évente több mint 41 ezer beteget gyógyítanak; a járó-betegek száma pedig meghaladja az évi 660 ezret.
Rogán Antal az „új kórház” ötletét valószínűleg csak elterelésből dobhatta be, hogy lenyugtassa a kedélyeket az egészségügy küszöbön álló nagy átalakítása előtt. Párttársai azonban most láthatóan nem dőltek be, inkább beintettek.
Orbán Viktor ugyanis a Gyurcsány-féle egészségügyi reform megismétlésére készül: ugyanis kevesebb aktív kórházi ágy, kevesebb orvos, kevesebb ápoló. Tény, hogy a struktúrát lehetne ésszerűsíteni, mert valóban nem kell minden faluba sebészet, de az ésszerűsítéshez idő, betegút-szabályozás és pénz kellene. Enélkül a ripsz-ropsz „reform”csak az orvosok fokozódó kivándorlásához és a halálozás növekedéséhez vezet.
A kormány tervei szerint megyénként egy főkórház marad, kórházi osztályokat vonnak össze és zárnak be, csökkentik az ágyszámot, és akár 8-10 ezer egészségügyi dolgozó elbocsátására is sor kerülhet. Márpedig hiába volna önmagában ésszerű egy-egy kisebb kórház átállása a krónikus betegek kezelésére, ha az átalakítás célja pusztán a spórolás.
A Minisztérium a kórházak eladósodásával indokolja a kapacitások leépítését, holott a krónikus eladósodás oka épp az alulfinanszírozottság: számos ellátás költségét csak részben fizeti ki az állam. Ha csökkentik az aktív kórházi ágyak számát, attól nem lesz kevesebb a beteg – de kevesebb egészségügyi dolgozóra lesz szükség. A múlt héten bejelentett kórházi átalakítások és a Fidesz-frakció által javasolt új budapesti kórház építésének ötlete is a Kormány és a Minisztérium kapkodásának, folyamatos rögtönzéseinek bizonyítéka.
Ezt unta meg láthatóan Pesterzsébeten a FIDESZ is, s várhatóan követik más önkormányzatok is. A pesterzsébetieknek ugyanis nem ígéretekre van szüksége, hanem korszerű, működőképes kórházra. Vajon követik-e őket mások is, s megállítják-e az egészségügy szisztematikus leépítését?