Rossz hete volt Orbán és Seszták hűbérbirtokainak. Veszélybe került a felcsúti kisvasút, Seszták Miklós fejlesztési miniszter városának fociját irányító cég, a Várda Labdarúgó Kft. pedig a Nemzeti Adó- és Vámhivatal adatbázisa szerint jelenleg adóvégrehajtás alatt áll.
Tavaly azt kértem a kormánytól spóroljon az állami autóhasználattal, s a megtakarítással pótolják a visszavonandó útdíjak miatti kiesést. Az ország vezetői ugyanis nyugodtan járhatnak közösségi közlekedéssel: a kormánynak így az urizálás helyett több ideje jutna az emberek mindennapi gondjainak megismerésére. Üljenek vonatra vagy szálljanak buszra ugyanúgy, ahogy a többi magyar ember teszi. Orbán Viktor komolyan vette, meg is született a terv: kisvasutat épít a házától.
Viccnek durva:
Elkapott levél Abszurdisztánból:
Kedves apám!Budapest csodálatos város. Az emberek kedvesek velem és nagyon jól érzem magam. Viszont egy kicsit szégyellem magam hogy egy 24 karátos aranybevonatú Ferrari 599GTB-vel járok iskolába, mert a tanárok és a többi diák vonattal jár.
Fiad.
Az apa válasza:
Édes fiam!
Kérlek légy jó és ne hozz szégyent a családodra. Ezért átutaltam a számládra 600 millió forintot - menj, és vegyél egy vonatot magadnak te is.Szerető apád.
Vegyük tehát komolyan: a Figyelő érdeklődésére megerősítették, hogy bár még alá sem írták felcsúti kisvasút támogatási szerződését, már vizsgálják a projektet Brüsszelben.
Márpedig ha vizsgálják, akkor nagy bajba kerülhet a hatszázmillió forintos elszámolható közkiadási kerettel, kiemelt projektté emelt, felcsúti beruházás.
A Figyelő áttekintette ugyanis a tervezett beruházást, amelynek megvalósulásával a közel kétezres falu teljes lakossága naponta akár négyszer is megfordulhatna a kisvasúton. A beadott dokumentáció szerint ugyanis a 600 millió forintért építendő felcsúti kisvasúton naponta várhatóan 2500-7500 ember utazik majd. Többek közt ilyen marhaságok miatt már az EU-nak is feltűnt a projekt, és jelezte, hogy utólag is vissza lehet kérni a hülyeségre adott uniós pénzt.
Már a német közszolgálati tévé is beszámolt az Orbán Viktor vidéki háza körül növekedő falu fejlesztéseiről. A négyezer fős stadion látványa egy feleakkora faluban már önmagában elég bizarr lehetne, de hogy még ráadásul ez a miniszterelnök háza mellett is van, igencsak érdekes a német nézőknek. Azt azonban, hogy az ő adójukból finanszírozzák egy hibbant, megalomán kormányfő családi kisvasútját már nem nyelik le.
Hiába ömlik a pénz Seszták Miklós fejlesztési miniszter városának focijába is, átmeneti komolyabb likviditási problémák a harmadosztályú csapatot sem kímélik. A klubot irányító gazdasági társaság ugyanis adóvégrehajtás alatt áll, írja az mfor.hu.
Az adóvégrehajtás ténye már csak azért is érdekes, mert a kisvárdai klubot eddig csak Felcsút2-nek hívták. A 16.500 lélekszámú kisváros ugyanis milliárdos stadiont kap. Összesen 920 millió forintból épülhet a harmadosztályban játszó csapatnak új stadion.
Tekintve, hogy 2500 férőhelyes építményről van szó, egy férőhelyre 368 ezer forintnyi fajlagos költség jut. Ez persze meg sem közelíti a „nagytestvér” Puskás Akadémia nézőnkénti 1,085 millió forintos költségét.
A TAO pénzek kisvárdai növekedése pedig hűen mutatja miért rossz és kontra-produktív a rendszer. A látványcsapatsportot támogatók ugyanis is hirtelen felfigyeltek a klubra. A 2013-as 33,6 millió után tavaly 171 millió folyhatott be ezen a címen a Várda SE kasszájába, ami 409 százalékos növekedést jelent.
Ráadásul egyre inkább úgy tűnik kapufás öngólt rúgott a bróker-kormány a TAO-program bevezetésekor is. Képtelen a célok mentén működtetni, naponta borulnak ki a csontvázak a szekrényből. Csányi Sándor az MLSZ elnöke például arról számolt be, hogy tavaly összesen 224 szabálysértést tárt fel és 250 millió értékben rendelt el visszafizetést az MLSZ. S ezek csak a feltárt ügyek. S már meg sem lepődünk: itt is brókereken, közvetítőkön keresztül tűnnek el a közpénzek.
A PM meggyőződése, hogy a közpénznek nincs helye a tao által finanszírozott profi sportágakban, miközben az egészségügyben arra sincs forrás, hogy az ápolónők megkapják a nekik törvényesen járó túlórapótlékokat.
Lázár János kivételesen igazat mondott áprilisban, amikor kijelentette, hogy a „professzionális sportban, még a fociban sincs helye állami pénznek”. Kár, hogy a miniszter elfeledkezik arról, hogy a társasági adó (tao) és az EU támogatások is közpénz. A sportvezetők rendszeres jelzése alapján az is köztudott, hogy a tao elosztásakor súlyos korrupciós visszaélések tapasztalhatók. A tao-pénzek ─ nyílt vagy burkolt politikai nyomásra ─ javarészt a Fidesz-maffia kiskirályainak kedvenc csapataihoz áramlanak, mint ahogy a kisvárdai példa is bizonyítja.
A PM írásban kérte a Nemzetgazdasági Minisztériumot, tegye meg a szükséges lépéseket a sport tao-rendszerrel kapcsolatos visszaélések és anomáliák megszüntetéséért. S bár válaszában Rétvári Bence államtitkár visszautasította, hogy az Orbán-kormány törvénymódosítással segítette elő a tao-támogatással kapcsolatos visszaéléseket, a tények ellentmondanak ennek.
Ha Lázár János szerint sincs helye a profi sportban a korrupciónak, akkor érdemi lépésekkel kellene tennie a zűrzavaros tao-rendszer helyett egy átlátható normatív sporttámogatási rendszert kialakításáért.
Ja és szólni kellene Viktornak, hogy mégsem kap a stadionjához kisvasutat!