Martin Ostphoto
Meggyőződésem, hogy az ellenzéknek és a szakszervezeteknek mindent meg kell tenni azért, hogy eltörölje a bérrabszolgaságot erősítő jogszabályokat, s ebben segítséget kell nyújtania az ellenzéki többségű önkormányzatoknak is azzal, hogy példát mutatnak, nem tekintik eldobható emberi erőforrásnak a munkavállalókat, s nem élnek vissza a rabszolgatörvény nyújtotta lehetőségekkel.
Decemberben a kormánypropaganda teljes gépezete azon dolgozott, hogy megcáfolja a szakszervezetek és az ellenzék állításait a rabszolgatörvénnyel kapcsolatban. A kormánypárt médiamunkásai próbálták menteni a menthetetlent, de nem jártak sikerrel.
Most a munkáskövetelések képviselőit próbálják lejáratni, az országot a multinacionális cégeknek és saját oligarcháiknak kiszolgáltató kormányerők Sorosra mutogatnak, s azt állítják Soros-bérencek az ellenük aktívan fellépők, Soros fizeti a kiszolgáltatott munkavállalókat, a dolgozói szegénység ellen küzdőket, s az oktatásban erősödő szegregáció és esélyegyenlőtlenség ellen fellépőket.
De most sem jártak sikerrel: a társadalom elégedetlen többsége ma a szakszervezetek hatékony fellépésére és általános sztrájkra vár, ugyanis ma már nem csak a rabszolgatörvény eltörlése a cél, hanem hogy úgy módosítsák a Munka törvénykönyvét, hogy az a mostaninál sokkal jobban vegye figyelembe a munkavállalók érdekeit. Az is cél, hogy emeljék a minimálbért legalább két számjegyű mértékben, állítsák vissza a cafetériát, rendezzék a közszféra béreit, és szabályozzák újra és biztosítsák a sztrájkjogot.
Az ellenzék szombaton, a Kossuth téren egységesnek bizonyult: nem hagyta magát megosztani, s közösen lépett fel tegnap is a rabszolgatörvény ellen. S közösen lép fel Pesterzsébeten is: ellenzéki összefogás támogatja, hogy a kerület is csatlakozzon a rabszolgatörvény elleni bojkotthoz!
Pesterzsébet alulírott képviselői is csatlakozunk a szegedi kezdeményezéshez és a soron következő testületi ülésen kezdeményezzük, hogy Pesterzsébet Önkormányzata ne alkalmazza a rabszolgatörvényben szereplő, a munkavállalókra nézve hátrányos módosításokat.
Célunk, hogy Pesterzsébet Önkormányzata mutasson példát a helyi vállalkozóknak, gazdasági szereplőknek. Mi ugyanis nem tekintjük eldobható emberi erőforrásnak a munkavállalókat, ezért az önkormányzat tulajdonában lévő és működő cégeknél a Munka Törvénykönyvének „rabszolgatörvény” néven ismertté vált módosítása által lehetővé tett változtatásokat – különösen a túlmunka-időkeret „önként vállalt túlmunkának” nevezett megemelését 400 órára és a túlóra tárgyéven túli kifizetését – nem kívánjuk alkalmazni.
Budapest, 2018. december 20.
Mach Péter Párbeszéd
Somodi Klára független
Csaszny Márton MSZP
Kovács Eszter MSZP
Komoróczy László MSZP
Nagy László Simonné MSZP
Fekete Katalin DK
Nemes László DK
Nemesné Németh Judit DK