Ha végre itt nyár, és meleg az idő, az ember strandra jár, vagy mégsem?
Elfogadhatatlan, hogy az ÁNTSZ, bezáratná a velencei tó szabad partszakaszait. Ahogy a vasárnapi boltbezárásnál, most is az alacsonyabb jövedelmű nyaralni, fürdőzni vágyók kikapcsolódását lehetetlenítené el a kormány.
Elmentem és körbetekertem a tavat, megnéztem mi a helyzet strandfronton. Kipróbáltuk a szabad strandokat és a nyílt partszakaszokat, beszélgettünk szállodai dolgozókkal, büfésekkel, Eddig egyetlen partszakaszt sem zártak be, az elmúlt hetek közszolgálati rémhírterjesztésének köszönhetően azonban számottevően csökkent a strandolók száma néhány partszakaszon. Számos család, kisgyermekes szülő maradt otthon strandolás helyett a kánikulában.
Orbánék először az olcsóbb élelmiszerboltok helyett az üdülőövezetek drága éttermeibe próbálták kényszeríteni a nyaralókat. Most az esetleges hiányosságok időben történő jelzése és a szabad strandok felújításának, biztonságossá tételének támogatása helyett a nyári kánikulában szűkítenék az ingyenes strandolási lehetőségeket.
Elfogadhatatlan, hogy az 1 napra leutazó, kiskeresetű családokat, fiatalokat és időseket a sok esetben megfizethetetlenül drága strandokra kényszerítenék, miközben Seszták Miklós szűkebb pátriájában a Kisvárdai Várfürdő fejlesztésére 2,5 milliárdot költenek.
A múlt héten robbantotta az MTV a Velence-bombát. A híradó bejelentése szerint az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat bezáratta az összes Velencei-tavi szabadstrandot, a nyári szezon kellős közepén. A hatóság szerint nem a vízminőséggel van baj, a probléma az, hogy a szabadstrandok engedély nélkül üzemeltek, nem feleltek meg a közegészségügyi feltételeknek és nincsenek vízi mentők, elsősegélynyújtó helyek.
Azóta persze kiderült: a megjelent hír se nem pontos, se nem tényszerű (bár az MTV esetében sajnos ennek ellenkezőjén lepődnénk meg). A hatóság ugyanis csak az úgynevezett szabad partszakaszokra mondta ki, hogy azok fürdésre alkalmatlanok. A tiltás öt olyan partszakaszt érintett, mint Agárdon a régi Tini Strand, vagy mint Gárdonyban a Panoráma és a Holdfény Sétány partszakasz. A bérlők többsége fellebbezett az ÁNTSZ-döntés ellen, az egyik partszakasz üzemeltetője pedig inkább megegyezett az önkormányzattal. A hatóság soron kívül állítja ki számukra az engedélyt, és a Velencei-tó Online portál információi szerint már péntektől hivatalosan szabadstrandként működik az érintett partszakasz, tehát a hivatalos neve újra Velenceifürdői Szabadstrand lesz.
Minden jó, ha a vége jó, mondhatnánk, hiszen a zavaros ÁNTSZ közlemény óta a partszakaszokat egyelőre nem zárták be, sőt ígéret szerint az egyiket fejleszteni is fogják. De vajon mi volt a célja az egésznek? Az elmúlt napokban tömegesen mondták le a foglalásaikat a környező szállodákban, Csak ahol megszálltunk, heten mondták vissza. A vakáció első hétvégéjén nem nem lehetett felszállni a zsúfolt vonatokra, voltak akik csak órákkal később fértek fel, kerékpárokkal pedig lehetetlen volt már lefelé is üres helyet találni a vasúti kocsikban, a kerékpártorlókban is emberek lógtak. Tegnap este szinte üres kocsikkal közlekedtek a vonatok.
A helyiek piaci háborúról beszélnek, fideszes vállalkozásokról, kápolnásnyéki kastély tulajdonosról. Az emberfia pedig csodálkozik, tavaly adták át a felújított Velencei tavi kerékpárkört, a tó körül számos helyen épültek ki szolgáltatások a kiszolgálásukra, biciklis pihenők, szerelők... Majd a szezon közepén bejelentik: a kerékpárosok ezentúl már nem állhatnak meg fürdeni ahol akarnak.
Fejezzék be a kiskeresetűek nyaralási lehetőségeinek korlátozását! Inkább bővítsék lehetőségeiket, hogy azok is pihenhessenek tavainknál, akiknek nincs lehetősége hosszabb nyaralásra, főleg nem külföldön.
A PM írásbeli kérdéssel fordul tehát Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszterhez azt tudakolva: miért magánvállalkozók fürdőit támogatja a kormány a hagyományos tóparti, nyitott strandokkal szemben, és a jövőben hogyan kívánja támogatni az önkormányzatokat azért, hogy több és jobb nyitott- és szabad strand létesülhessen.