Tegnap nyílt napon voltam a fiam iskolájában. Két órát: egy olvasást és egy matematikát is végigültem. Reggel felkelésnél érezhető volt a feszültség, a szokottnál és bőbeszédűbb volt, s minden mondatán érezni lehetett már útközben is, hogy most nagyon koncentrál. Fontosak az ilyen visszajelzések, egy teremnyi csillogó szemű fiú és lány, akik napok óta erre készülnek, megmutassák mire képesek. Csoportfoglalkozások voltak és számos játékos feladat, ének, mondóka és mese. Szülőként nem győzök csodálkozni azon, hogy minden nehézség ellenére milyen pedagógusai vannak ennek az országnak, s mi mennyit köszönhetünk nekik. Jó érzés tudni, hogy jó kezekben vannak a fiúk. Persze tisztában vagyok azzal is, hogy ilyen fegyelmezett osztály, jól nevelt gyereksereg csak a mesékben van, meg persze egy zsúfolt teremben 30 szülővel a hátsótraktusban. Ahogy az osztályfőnök mondta, ennél azért hangosabbak szoktak lenni, főleg egy fiú, akinek az apukája hátul ül a sarokban. Köszi Igor! :-)
Délutánra a büszkeséget harag és düh váltotta fel, belenéztem a jövő évi költségvetés sarokszámaiba, s néhány helyen megpróbáltam értelmezni mi történik jövőre az országban. Miközben a stadionépítés zavartalanul folyik, az oktatás finanszírozása háttérbe szorul. Úgyhogy szombaton pedig félháromkor a Szalay utcába, az Emberi Erőforrások Minisztériuma elé megyek Igor, Nándor és a többi kisdiák jövőjét féltve. Ott leszek a Pedagógusok Szakszervezetének demonstrációján, szülőként támogatom a tanárokat, az iskolákat. Katasztrofális helyzetbe hozza ugyanis a köznevelés teljes rendszerét a jövő évi költségvetés tervezete. A Fidesz legszívesebben összeszerelő-országot csinálna hazánkból, ahol milliók állnak némán a futószalagok mellett, s további százezrek robotolnak közmunkásként éhbérért. Ezért jövőre visszavágnák a középfokú oktatás finanszírozását, és kiszakítanák a szakiskolákat, de a szakközépiskolákat is a közoktatás rendszeréből. Miközben a stadionépítés zavartalanul folyik, az oktatás finanszírozása háttérbe szorul. Ez katasztrófához vezet: versenyképtelenné válik az ország, növekszik a munkanélküliség, csökkennek a fizetések, és egy szűk elit termeli újra magát, elzárva a felemelkedés lehetőségét a munkások és alsó középosztálybeliek gyerekei elől. Ráadásul a vidéki városok sora veszítheti el egyetlen gimnáziumát, miközben az onnan a szakközépiskolákba, szakiskolákba áttuszkolt tanulókat ingyenmunkaerőként használja a nagyvállalkozói lobbi.
Márpedig én nem ilyen országban szeretnék élni. Én stadionok helyett inkább az iskoláink, gimnáziumaink megmentésére szavazok. Ugyanis nem mindenki focizik egy csapatban Szijjártó Péter külügyminiszterrel, aki nem csak közeli munkatársát, a kabinetfőnökeként is emlegetett Benkő Szilárdot vette magához a kancelláriától, hanem miközben nemrég bejelentették, hogy a Külgazdasági- és Külügyminisztériumból 107 embert elbocsátanak, Szijjártó Péter teremfocicsapatából hatan is az államtitkár, majd külügyminiszter környezetében kaptak állást.
Ahogy Gallov Istvánné a Pedagógus szakszervezet elnöke fogalmaz: „már tizenéves korban szelektálják a gyerekeket”. Egy 2011-es, a köznevelési rendszer átalakításához készült tanulmány szerint a 16 éves tankötelezettségi korhatár mintegy 4900 pedagógus-álláshely megszűnését fogja eredményezni, és 10-12 ezer 16 éves fiatal fog mindenféle szakképesítés nélkül kijönni a rendszerből. A mostani lépések már ennek a következményei.
Orbán Viktor víziója a közmunkaalapú társadalom, miénk zöldeké pedig a tudásalapú. A szegénységből való kitörés lehetősége ugyanis az oktatáson múlik. Olyan oktatást kell biztosítani a fiataloknak, hogy az iskolából kikerülve ne munkanélküliek legyenek, és ne is a közmunkások számát szaporítsák. Meg kell védenünk a gimnáziumainkat és szakközépiskoláinkat.
Veszélyben a gimnáziumok, veszélyben a jövő nemzedék! Az érettségi: jog, a továbbtanulás: esély a felemelkedésre. Az Orbán-rezsim ezt a jogot, ezt az esélyt akarja elvenni a gyermekeinktől.
Márpedig ezt nem hagyhatjuk: meg fogjuk akadályozni a gimnáziumok megtizedelésének tervét!
Csatlakozom tehát a Párbeszéd Magyarországért kezdeményezéséhez és nyílt levelet írok Hiller Istvánnak, megválasztott pesterzsébeti országgyűlési képviselőnknek.
Csatlakozni ezen a linken lehet.
Tisztelt Képviselő Úr! Kedves Hiller István!
A 2015-ös költségvetés alapján a középfokú oktatásra várhatóan jelentősen kevesebb pénz jut. Egy ilyen forráskivonás rövid távon ellehetetleníti a gimnáziumok működését, és intézménybezárásokhoz, újabb pedagógus-elbocsátásokhoz vezet, hosszútávon pedig növeli a munkanélküliséget, és elveszi az egyetlen kitörési esélyt a szegénységben élőktől. Pedig közismert, hogy az érettségizettek elhelyezkedési esélye sokkal jobb, mint a szakmunkásoké vagy a képzetleneké. Nem véletlen, hogy a fejlett világban nem kivonnak, hanem befektetnek az oktatásba, nem csökkentik, hanem növelik az érettségizők, és így a diplomások számát.
Kérem tehát, hogy ne támogass semmilyen olyan költségvetési módosítást, amely akárcsak egyetlen gimnáziumi férőhely megszűnését eredményezné. Ne veszélyeztesse gyermekeink jövőjét!
Magyarország felemelkedésének esélye a tudásban van!
Az utolsó 100 komment: