Tűzoltó lettem, s nem katona.
Fideszes képviselőtársaim is elismerték: szombat éjjel kivételesen valóban tüzet oltottam s nem olajat öntöttem rá.
Lehunyta kék szemét az ég, lehunyta sok szemét a ház, egy „kedves szomszéd” pedig benzines flakont ragadott, szétlocsolta tartalmát a játszótér több játékszerén és meggyújtotta azt. Öröm az ürömben, hogy a játszótér egésze homokkal feltöltött és így tűz sem tudott tovább terjedni és oltani is volt mivel. Egy élmény volt homokozós vödrökkel tüzet oltani, gyermekkorom altatóversét idézte.
Köszönet lakótársaimnak, akik telefonáltak és jelezték a tüzet, s köszönet azoknak, akik vállalták a tanúkihallgatások fáradalmas részét, a rendőrségi eljárás viszontagságait, s azoknak, akik már a csiszológép, a festék beszerzését intézik és a megrongálódott alkatrészek cseréjének szervezésében vesznek részt.Jó érzés tudni: valódi közösségben élünk, ahol nemcsak évente közösen felújítjuk játszóterünket, hanem meg is védjük azt. Valódi "szomszédok egymásért mozgalomként" működött a telefonos riadólánc, a tanúk jelentkezése.
A gyújtogatás sajnos azonban nem az első eset: az elkövető és élettársa lassan másfél éve veszélyezteti gyermekeink biztonságát, garázdálkodik és zavarja az itt élő nyugalmát. Kővel hajigálja az óvodásokat, késsel zaklatja a szülőket és kismamákat, éjjelente hajigálja a lakóparki szemeteseket. Kb. féltucat rendőrségi eljárás indult már ellene, úgy járnak ki a rendőrök hozzánk, mintha családtagok lennének.
Készült már késes horror-videó. Lezajlott több mediáló beszélgetés, amikor az elkövetők büszkén mesélték bármikor hajlandóak gyerekes anyákat lemészárolni a kicsinyeikkel együtt. Öntöttek már le szülőt borral ha a verbális érvek elfogytak. Most pedig másfélméteres lángok egy favárban.
A közösség azonban tehetetlen, jön a hétvége, s menetrendszerint jön az újabb botrány. A gyerekek pedig félnek, ha nyitva van az elkövetők ablaka nem mernek egyedül hazamenni a járdán, hazakéredzkednek a játszótérről és suttogva beszélnek.
A rendőrség azonban érdemi segítséget nem tud nyújtani, néha beviszik a delikvenseket, másnap kint vannak, a szülők tanúkihallgatásra járnak s a helyzet kezd elfajulni. Ahogy rendőr ismerőseim mondják: amíg vér nem folyik a rendszer tehetetlen. Többen kedvesen tanácsolják: a szülők fogjanak össze és verjék meg az illetőt. Valóban nincs más megoldás: nincs esély egy lakóközösség konfliktusának feloldására, az antiszociális szomszédok problémájának kezelésére, megkeresve a probléma valódi gyökerét és megoldva azt?
Mi lehet a megoldás?
Négy éve mondom hol halkan, hol hangosabban: közösségi rendőrségre van szűkség Pesterzsébeten és Budapest peremkerületeiben is.
A modell bevezetésével ugyanis szorosabb együttműködés alakul ki a közbiztonság javításában érintett szervezetek között, javul a közbiztonság, az emberek biztonságérzete. A modell alapja: problémamegoldás, kapcsolatépítés a közösség szereplőivel és szervezeti alkalmazkodás.
A kérdés azért is aktuális, mert kísérleti bevezetésként négy közösségi rendőr kezdte meg munkáját július elsején Zalaegerszegen.
A fideszes többség hatalomra jutása után az elsők között verte szét a bűnmegelőzést a kerületben, megszüntette a Bűnmegelőzési Centrumot, szétverte a Polgárőrséget, döntött a Közbiztonsági Közalapítvány megszüntetéséről és a legfontosabb üzenete az lett, hogy a bűnmegelőzés és a bűnüldözés kizárólag a rendőrség feladata, civil szereplőkre nincs szükség. Később ugyan megpróbáltak korrigálni, az alapítvány működését megpróbálták megtölteni tartalommal és nagyvonalúan visszaléptek a megszüntetéstől, alapítottak egy kormányközeli polgárőrs szervezetet. A választási kampányra pedig megalakult a Rendészeti Osztály és térfigyelő kamerák kerülnek ki kerület számos pontján.
Érezhető eredményt azonban komplex cselekvési program nélkül, csak megemelt rendőrségi jelenlét biztosított. A probléma ezzel többrétű, csak rövid távon biztosít eredményt és a választások utáni szokásos leépítések után tovább fent sem tartható.
A közösségi rendőrség program célja, hogy a rendőrség a helyi közösségekkel együtt mérje fel a bűnügyi problémákat és dolgozzon ki megoldási javaslatokat. A közösségi rendőrség minden esetben bevonja a helyieket a problémák megoldásába, munkájuknak köszönhetően közvetlenebbül elérhetik a polgárokat, fogadóórákat tartanak, bűnmegelőzési előadásokat szerveznek.
A közösségi rendőr könnyen elérhető, kérdésekkel, észrevételekkel lehet hozzá fordulni, munkája során bűnmegelőzési tanácsokkal is segít.
Erre lenne ugyanis szükség például a Duna-parti játszótér-gyújtogatás esetében, az itt élők közösséget alkotnak, megvédik gyermekeiket és értékeiket valós szakmai segítséget azonban nem kapnak a továbblépéshez.
Pesterzsébetnek is csatlakoznia közösségi rendészet programjához, az új zöld-bal városvezetésnek kiemelt feladatként kell kezelnie ennek ügyét!