Egy csütörtökre virradó éjjel történt brutális gyilkosság foglalkoztatja a pesterzsébeti és a soroksári polgárokat. Többen a halálbüntetés visszaállítását követelik, mások inkább azt szeretnék, hogy soha többé ne ismétlődhessen hasonló eset a Duna-parton.
A kedélyeket ma este Schobert „Update" Norbi szította fel ismét, aki közzétette annak a 36 éves hölgynek a fotóját, aki rendőrségi források szerint bűncselekmény áldozata volt a soroksári Duna-parton. Nem hivatalos források szerint (melyet, az azt most nyilvánosságra hozó Norbi Update Facebook oldal is megerősít) a kerékpárúton kocogó 36 éves, kisgyermekes családanyát megerőszakolták és megfojtották. A közzétett fotóhoz csatolt írásában Update Norbi etnikai támadásként írja le a történteket és a halálbüntetés visszaállítását követeli.
Bár az ország diatetikus celebje eddig is gyakran élt komoly vitákat gerjesztő kampányelemekkel, az etnikai konfliktusok gerjesztése újdonságnak számít az étrend-kiegészítők világában. Mindamellett, hogy a halálbüntetés és egészséges életmód árukapcsolást abszurdnak tartom, és táplálék-kiegészítők ilyesfajta reklámját mélységesen elítélem, a poszt valós problémára hívja fel a figyelmet. Elítélem a gyilkosságot és bízom benne, hogy gyorsan elkapják az elkövetőt és nem kerüli el a méltó büntetését, fontosnak tartom azt is, hogy a téma kapcsán tiszteletben tartsuk a gyászoló családot, ennek ellenére rövid és hosszú távon is feladatot rónak a kerületi polgárokra is a történtek.
A soroksári Duna-parton történt gyilkosság ugyanis komoly változásokat hozott a soroksári és pesterzsébeti lakosok életében. Évek óta legfontosabb téma a kerületben a közbiztonság ügye, bár 2010-ben a frissen kinevezett belügyminiszter azt ígérte két hét alatt rendet rak, Pintér Sándor az ígéretét nem tartotta be, és ez bizony nem történt meg. Ehelyett a 2010-es választások után a többségi FIDESZ frakció gyakorlatilag néhány hónap alatt verte szét a kerületben a bűnmegelőzés teljes intézményi rendszerét: megszűntette a Bűnmegelőzési Centrumot, összeveszett a kerületi polgárőrséggel, elköltöztette a Pince Ifjúsági Irodát, felszámolásra ítélte a kerület közbiztonságának fejlesztésért alapított közalapítványt. Az Orbán kormány megszorító csomagjának és a kerületi bűnmegelőzési program csődjének köszönhetően mindennapossá váltak az erőszakos bűncselekmények és mindent ellopnak, ami mozdítható. Idén tavasszal azonban az elmúlt két és félév ámokfutása után felülbírálta hibás döntéseit a képviselő-testület. Megállapodást írt alá kerület polgármestere és a polgárőrség képviselője (bővebben itt olvasható a megállapodásról). Sőt pályázatot nyújtott be az Önkormányzat a a térfigyelő rendszer bővítésére Pesterzsébeten.
A szomszédos kerületben történt kegyetlen gyilkosság azonban fordulópontot jelent. A pesterzsébeti futók által is kedvelt útvonalon megállt az élet, az eddig pezsgő, futókkal, görkorisokkal, kutyasétáltatókkal és kerékpárosokkal teli útvonalon szinte senki nem közlekedik. A Duna-part helyett a lakótelepek belső utcáin, autók és babakocsik között kocognak a sportolni vágyók.
Pesterzsébet Önkormányzatának felelőssége, hogy miképp rendezi a problémát. Meggyőződésem ugyanis, hogy a kerületi futók érdekeit nem a halálbüntetés visszaállítása szolgálja, hanem a kerületi tömegsport támogatása nyújt megoldást.
A tavasszal kerestem meg az ESMTK elnökét, hogy milyen módon lehetne megnyitni a kezelésében lévő, de használaton kívüli sporttelepet a kerületben élők részére. Az ESMTK képviselője azonban fityiszt mutatott, szerinte fizessen mindenki tagdíjat és menjen sportolni a kerület szövevényes pénzügyeiről híressé vált egyesületébe. Szerintem pedig a professzionális sport mellett igenis fontos a tömegsport támogatása is, lehetőséget kell nyújtani a kerületben élőknek, gyermekeknek, diákoknak és felnőtteknek egyaránt az egészséges életmódra, az ingyenes sportolásra.
Aki stadiont akar építeni egy zöldövezeti lakótelep és a Duna-part közvetlen közelébe, anélkül hogy megoldaná a parkolási gondokat és gondoskodna zajvédelemről: az bizony nyissa meg kapuit a kerület polgárai előtt! Aki a kerület sportingatlanjainak zömét kezeli, az bizony éljen és ne visszaéljen a lehetőségeivel!
A sikertelen egyeztetés után Szabados Ákos polgármester segítségét kértem, hogy közvetítsen a kerület polgárai és az ESMTK elnöke között. A kerületi sportélet fura ura azonban számos csúsztatást és valótlanságot állító levelében ismét nemet mondott.
Az októberi testületi ülésre ismét beterjesztem a kerületben nem használt sportpályák megnyitását tömegsport céljára, aki egyetért vele az aláírásával támogathatja. Közös felelősségünk ugyanis, hogy vigyázzunk egymásra és gyermekeinkre.
Határozati javaslatot nyújtok be arról:
- hogy a polgármesteri hivatal vizsgálja meg, mely önkormányzati tulajdonú, de használaton kívüli ingatlanok alkalmasak tömegsportra és nyissa meg azokat a kerület lakossága előtt;
- készüljön cselekvési terv a Duna-part közbiztonságának javítására;
- és készüljön a kerület főépítészének együttműködésével egy előterjesztés milyen helyszíneken mekkora forrásigénnyel valósítható meg Pesterzsébeten, egy a kerületi kocogó társadalmat kiszolgáló futópálya.
Az utolsó 100 komment: